Yeni yıla sayılı günler kala 2020 yılı ayna modelleri kendini göstermeye başladı.Yıllardır ev dekorasyonunda aynalar, evi aydınlatan ve ferahlatan dekoratif objeler olarak sihirli değnek gibidirler. Bu nedenle uzun yıllardır iç mimarlar tarafından ev ve ofis tasarımlarından rezidans ve hotel yaşam alanlarında kullanımı sürdürüyor.

Farklı geometrik şekillerden oluşan aynalardan bir düzen oluşturabilirsiniz!

Aynaların özellikle evlerde küçük salonları karşıt yansıtmalar ile daha geniş algı yaratmada ve gün ışığını az alan odaları aydınlatmak, daha ferah ve aynı zamanda şık bir dekor  kazanmak için tercih edebilirsiniz. Peki bunu yaparken dikkat etmemiz gereken hususlar nelerdir?

Ev dekorasyonu ya da ofis için ayna seçerken, bulunduğunuz mekanın dekorasyonuna uygun ayna seçmeniz ve aynayı doğru noktaya yerleştirmeniz çok önemlidir. Seçtiğiniz aynanın ve  kullanacağınız duvarın boyutu orantılı olmasına, aynanın şekli kullanacağınız oda ya da koridora göre dikdörtgen, kare ya da oval olarak tercih edebilirsiniz. Odanız ve mobilyalarınızın rengine ve tarzına göre ayna renginizi seçebilirsiniz. Siyah, beyaz, ahşap tonlar tüm dekorasyonlara uyum sağlayan renklerdir. Yaldızlı gümüş ya da altın renkler ile modern ve lüks bir dekor elde edebilirsiniz.

2020 yılında aynalar yine salon ve koridorlarda yerini alıyor. Son trend olan çok parçalı ya da küçük parçalardan oluşan aynalar oldukça tercih ediliyor. Geometrik kesimlerden oluşan çok parçalı aynalar modern ve şık bir dekor için tercih edilebilirsiniz. Daha klasik, romantik ya da retro  tarzı seviyorsanız eskitilmiş ayna modelleri ile şık ama modern bir uyum yakalayabilirsiniz. Yıllardır vazgeçilmeyen oymalı aynalar da çok klasik ve romantik evlerde tercih ediliyor. Kenarları oymalı aynalar ile zarif bir dekorasyon tarzı yakalamak istiyorsanız mutlaka salon ya da koridorunuzda kullanabilirsiniz.

Aynalar varak kaplama işlemi ile de antika bir varak ayna görünümü elde edebilirsiniz. Mekanlarınız görkemli bir hava katmak için sevdiğiniz ya da beğendiniz desenlerde eskitme tekniğini kullanarak altın ya da gümüş varak renklerini tercih ederek yine antika tarzında bir dekor elde edebilirsiniz.