Aynaların dekoratif unsur olarak kullanıldığı alanlara kattığı derinlik hissi artık bilinen bir gerçek. Kullanıldığı alanlarda odak noktası oluşturan aynalar, alan derinliği yaratır. Geniş metrekareli alanlarda bile aynaların dekoratif ürün olarak kullanıldığını düşünürsek evlerimizde ayna kullanmanın ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz.

Derinlik hissinin yanında ışığı yansıtma özelliğine de sahip olduğu için alanı ferah ve aydınlık göstermek aynaların en önemli katkısı. Aynayı, evinizde kullanırken yansıtılan alan, ışığın yönü ve alanın büyüklüğü gibi temel olarak dikkat etmeniz gereken durumlar var.


Çerçeve stilleri

Ayna modellerinin duruşlarını ve stillerini belirleyen en büyük etken çerçevelerdir. Doğru ayna modelini seçmenin yanı sıra doğru çerçeve kullanımı da oldukça önemlidir. Bundan dolayı çerçevenin ev dekorasyonuna uygun ve dekorasyonu sürdüren bir yapıya sahip olması dikkat edilmesi gereken bir nokta.

Yaşam alanında çarpıcı ve belirgin öğelere sahipsen, kalın çerçeveli ayna modelleri ilk tercih etmen gereken modeller arasında. Ayna çerçeve modellerini seçerken dekorasyonda uygulanan renk paleti ile uyumlu ya da kontrast sağlayan tonlarda seçebilirsin. 

Hasır örgülü makromeli çerçeveler ise bohem evler için harika bir seçim. Metal çerçeveli aynaları banyolarda, özellikle küçük alanlarda ve modern evlerde kullanabilirsin.

Aynanın etrafında aydınlatma kullanmayı seven biriysen; lazer kesimli çerçeve ayna kullanabilirsin. Böylece kendi sihirli çerçeveni yaratabilirsin. Bazı mozaik ve kalın formlu aynaların ise dikkat çekmek için çerçeveye ihtiyacı yoktur. Bu şekilde kullanılan aynalar glam stili sevenler için çok iyi bir seçenek.


Ayna Şekilleri

Kare ya da dikdörtgen bir ayna, istikrar, bütünlük, rasyonellik ve düzen hissi yaratmaya yardımcı olacaktır.

Öte yandan, yuvarlak ya da kavisli bir ayna ortama enerji yayar ve aynaya her baktığında bakışlarını yüzüne yönlendirir.

Yuvarlak ayna modelleri diğerlerinin aksine kullanılan odayı oldukça büyük ve geniş gösterme şansına sahip. Aynı zamanda yuvarlak ve kavisli hatlara sahip mobilyalar ile kolaylıkla kombinlenebilmektedir.  Buna ek olarak, yuvarlak şekiller bize yaratıcılığı serbest bırakmak için her zaman daha fazla seçenek sunar.

Petek ayna modelleri ise modern dekorasyon stili ile oldukça uyumlu. Eğer belirgin kenarlı ya da kontrastlık içeren mobilyaları tercih ediyorsan; petek ayna modelleri bu dekorasyonu tamamlayacak. Aynı zamanda petek ayna modellerini dilediğin gibi de şekillendirebilirsin.

Venedik ayna modelleri diğer modellerden farklı olarak, direkt ayna camının işlenerek desenli hale getirilmesinden oluşuyor. Bundan dolayı Venedik ayna modelleri hem etkileyici hem de sade görünümü ile bir çok dekorasyonda rahatlıkla kullanılabilir.

Lazer kesim aynalar, farklı tasarım denince öne çıkanlardan. Farklı şekil ve ebatlarda kullanabileceğin bu aynalar, dekoratif dokunuşlar oluştuyor.

Peki, uzak durman gereken modeller hangileri?

Üçgen, ikiz kenar yamuk ya da gerginlik ileten herhangi bir formdan kaçınmalısın.

Dekorasyon İpuçları


Boş bir duvarı aynayla hareketlendirmek iyi bir fikir ama bir ayna başka bir duvarı yansıtıyorsa bu gereksiz bir boşluk hissi yaratır. Ayrıca sürekli dağınık olan bir odayı veya beğenmediğin bir mobilyayı yansıtması da göze hoş gelmez. Bu yüzden hafif bir ışık ya da aynaların yansıtacağı değerli veya görsel olarak güzel objelerin olmasına dikkat etmelisin.

Genel olarak duvara bir şey asarken göz hizası kuralına uyulur. Bu koşul aynalar için genel bir koşul değildir. Yemek konsolunun üzerine ya da tavan yüksekliğini artırmak için daha yukarıya da asabilirsin. Aynalarını asarken birbirini tamamlayacak şekilde asarsan hem dekoratif olarak hoş durur hem de kendi aralarında belli bir kompozisyon oluşturursun. Odak noktanın ayna olmasını istiyorsan, yanında kullanacağın apliklerle bunu sağlayabilirsin.

Aynaları kullanırken tek bir boyuta sadık kalmana gerek yok. Farklı boyutlarda ama belli bir kompozisyona dahil olan aynalar, şık bir görünüm için alternatifin olabilir.

Duvarların tablo ya da başka aksesuarlarla doluysa kullanacağın aynanın boyutunu küçültebilirsin. Bu şekilde bir dekorasyon stili için; yuvarlak ve oval formlar daha güzel görüntüler oluşturur.


Salon, antre/hol ve yatak odası için ayna kullanımı

Giriş holünde dresuar üzerine ayna tercih edebilirsin. Bununla birlikte genellikle dar ve koridorlar halinde olan antreleri daha geniş gösterecek aynalar ferah yaşam alanları oluşturmanı destekleyecek. Evin diğer alanlarına göre daha az doğal ışık alırlar. Ayna kapaklı dolap sistemleri, hem derinlik katar hem de depolama ihtiyacını mükemmel şekilde karşılarlar.

Ayna yatak odalarının olmazsa olmazı. Yatak odaları genellikle giysi değiştirilen alanlar olduğu için bu alanlarda şık bir boy aynası kullanımı tam yerinde olacaktır. Burada, aynayı farklı bir alanda kullanmayı deneyebilirsin. Bunun için yatak başlığın mükemmel bir yer. Bu şekilde daha ferah ve aydınlık bir güne uyanabilirsin.


Aynalar Dekorasyon Stilleri ile Nasıl Eşleştirilir?

Feng Shui’ye göre aynanın girdiği bir yere iyi enerji, para ve bereket de beraberinde gelir. Bu her felsefe ve her stil için geçerli. Dekorasyon stilin neyse ona uygun bir tasarımı seçmen yeterli. İhtiyacın olan bazen mimari formlardan ilham alarak tasarlanmış bir ayna, bazen de metal bir aynadır. Evde yoğun bir şekilde kullanılan aynalar, sanıldığı gibi karmaşıklık yaratmaz. Duvarı tamamen kaplayan ya da büyük boyutlu aynaların yansıtma alanı geniş olduğu için evin daha da aydınlanır.

Bazı aynalar ise evde tabloya ihtiyaç bırakmaz. Orijinal çerçeve tasarımlarıyla, aynaya bakan kişinin kendini bir tabloda hissetmesini sağlar. Bu aynaları kullanırken boyut konusunda cömert olmalısın.

Evinde farklı tasarımları uygulamaktan çekinme. Bunun için sana iyi bir fırsat sunan aynaları, farklı şekil ve boyutlarda, bir galeride sergiler gibi kullanabilirsin.