Küçük bir banyon var ve nasıl dekore edeceğini mi düşünüyorsun? Hızlı ve pratik çözüm için Vivense İç Mimarları  Buse Naz Güner ve Özge Apaydın seninle stil önerilerini ve ipuçlarını paylaşıyor.

Küçük banyolar kullanım açısından zor görünse de aksine fonksiyonel ve saklama kolaylığı sağlayan tasarımlarla alanı ihtiyaçlarına uygun ve estetik bir biçimde tasarlamanı mümkün kılıyor. İşte yapılacaklar!

Açık Raflar ve Duvara Monte Dolaplar

Duvara monte edilen banyo dolapları, zeminde yer kaplamadığı için banyoyu olduğundan geniş gösterir. Ayrıca daha modern ve hafif bir görünüme sahiptir. Bunun yanı sıra küçük banyolarda duvarları daha kullanışlı hale getirmek için açık raf sisteminden yararlanabilirsin.

           

          

Doğru Renk Paleti

Küçük banyo dekorasyonu için monokrom yani tek rengin farklı tonlarından oluşan bir renk paleti tercih edebilirsin. Pastel bir renk seçerek mobilya ve seramik gibi ana detaylarda bu renge sadık kalabilirsin. Kullanacağın banyo aksesuarları ile ana renk üzerine başka renk, desen ve dokular ekleyebilirsin.

Fonksiyonel Depolama Çözümleri

Küçük banyo düzenlemesi için sepetler ve tabureler oldukça kullanışlı. Bu sayede daha düzenli ve ferah bir mekan algısı yaratabilirsin.

          

           

Aynaların İllüzyonu

Aynalar, diğer tüm küçük odalarda olduğu gibi banyolarda da ışığı yansıtarak mekanı olduğundan çok daha geniş gösterir. Bunun için duvara dev bir ayna asabilir veya ayna duvar karoları ile banyonu iki kat daha büyük gösterebilirsin.

            

           

Vivense Adana Showroom’dan İç Mimar Özge Apaydın’ın Önerileri

Daha Geniş Bir Alan

Çerçevesiz ayna ve duş alanı kullanarak kapladıkları alanı vurgulamak yerine bulundukları alanda sınırsız bir etki yaratabilirsin. Aynı şekilde duvar ve zemin rengini aynı tonlarda seçerek sınır etkisini ortadan kaldırıp geniş bir alan etkisi yakalayabilirsin.

Ferah Bir Görünüm

Minimalist çizgilerle ferah bir ortam sağlamanın bir diğer yolu ise mekânda açık renkler kullanmak. Beyazın ferahlığını kullanıp bununla birlikte ahşabın sıcaklığını da ekleyerek seni mutlu edecek bir ortam yakalayabilirsin.

Mobilya Seçimi

Küçük banyolarda köşeli hatlara sahip mobilyalar yerine yumuşak hatlı mobilyalar tercih etmek alanda rahat hareket etmeni sağlar. Aynı zamanda alanı olduğundan daha geniş gösterir. Alanın küçük ise en verimli haliyle kullanabileceğin duvara monte edilen banyo dolapları zeminde yer kaplamadığı için alanını daha geniş gösterip aynı zamanda depolama çözümü sağlayacak. Duvara asılan ürünler adeta o duvarın bir parçasıymış gibi görünür ve bir bütünlük sağlar.

Dekorasyon İpuçları

Klozet bölümünün arka duvarında beyaz raflar kullanarak hem duvarla bütünlüğü bozmamış olursun
hem de küçük dekoratif ürünlerini burada kullanma şansı yakalarsın.Çeşitli boyutlarda mumluklar, düzenli depolanmış havlular, birkaç boyutta hasır kutular ve alanına uygun bitkiler kullanarak banyona renk katabilirsin.