Yatak odası konforu ve stili bir araya getirdiğimiz özel alanlardan biri. Yatak odası dekorasyonunu yaparken duvar rengi, yatak odası tekstillerinin yumuşaklığı, gardıropların işlevselliği gibi pek çok unsuru dikkate almak gerekiyor. Vivense İç Mimarları yatak odanı tasarlarken sana yardımcı olacak altın değerinde önerilerini paylaşıyorlar.

İç Mimar Gülfem Duman’dan Öneriler

Küçük yatak odalarında yerden kazanç sağlamak için az sayıda mobilya ve fonksiyonel ürünler tercih edilmeli.Ergonomik açıdan rahat kullanabilceğin stile uygun ürünleri kombinleyerek yatak odanda uyumu yakalayabilirsin. Şifonyer seçiminde çekmece sayısını bol tutarak hem alandan kazanır, hem de dağınık görünümden kurtulabilirsin. Ayrıca komodinler de küçük odaların kurtarıcı parçalarından.

Küçük bir yatak odan var ve yatağının konumu ışığı engeller diye düşünüyorsan; metal karyola tercih edebilirsin. Bu sayede gelen ışık yatağın boşluklarından odana süzülecek ve daha ferah bir ortam yaratacaksın. Tercihini açık renk ahşap bir karyoladan yana kullanarak da aynı ferahlığı yakalayabilirsin.

Aynalı gardıroplar tercih ederek odanı daha geniş ve ferah gösterebilirsin.

İç Mimar Ozan Oğuzhan Durak’tan Öneriler

Daha rahat bir uyku için karyolanın bakış yönünü doğrudan pencereyi görecek şekilde yerleştirmemelisin. Bunun yerine karyolanın bakış yönünün olduğu yöne, odanın ölçülerine uygun bir tablo veya dekoratif bir ürün tercih edebilirsin.

Yatak odanda yeşil tonlarını tercih edebilirsin. Yeşil, vücudu rahatlatan bir etkiye sahiptir. Yatak odanı aplikler veya komodin üzeri sarkıt aydınlatmalar ile desteklersen de hoş ve sıcak bir atmosfer yakalayabilirsin.

Masif ahşap malzemeden tasarlanmış karyola, doğal dokusuyla daha sıcak bir his uyandıracak. Yumuşak ve ipek dokulu tekstil ürünlerini kullanarak da rahat bir uyku deneyimleyebilirsin.